Max has logged 455 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Edit this entry  
30
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
Edit this entry  
29
Seconds

Seconds

1966
×
Edit this entry  
29
Clifford

Clifford

1994
×
Edit this entry  
29
Bath Tub

Bath Tub

2020
×
Edit this entry  
28
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
27
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Edit this entry  
27
Marnie

Marnie

1964
×
Edit this entry  
27
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
20
The Birds

The Birds

1963
×
Edit this entry  
19
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
Edit this entry  
17
Death Bed: The Bed That Eats

Death Bed: The Bed That Eats

1977
×
Edit this entry  
16
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
Edit this entry  
15
Man of the West

Man of the West

1958
×
Edit this entry  
15
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1930
×
Edit this entry  
15
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
13
Fascination

Fascination

1979
×
Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
Edit this entry  
11
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
Edit this entry  
10
Collateral

Collateral

2004
×
Edit this entry  
08
The Night Before

The Night Before

2015
×
Edit this entry  
04
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
Edit this entry  
01
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★½
Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
Edit this entry  
24
Lake of Dracula

Lake of Dracula

1971
×
★★½
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

2017
×
★½
Edit this entry  
23
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★½
Edit this entry  
20
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Edit this entry  
19
Cat People

Cat People

1942
×
Edit this entry  
18
Lips of Blood

Lips of Blood

1975
×
★★½
Edit this entry  
18
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★½
Edit this entry  
15
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★½
Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
Edit this entry  
13
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
Edit this entry  
13
The Raven

The Raven

1935
×
★★½
Edit this entry  
13
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★
Edit this entry  
12
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Edit this entry  
11
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★
Edit this entry  
10
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Edit this entry  
08
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry