RSS feed for Angus
  • 3 from Hell

    3 from Hell

    ★½

    Seems like more of the same but it’s not without the late Sid Haig - you are sorely missed my man.

    Also I would let Sheri Moon Zombie fuck and then murder me.

  • North by Northwest

    North by Northwest

    ★★★★★

    My first Hitchcock did not disappoint at all!

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★½

    This is my first Jim Jarmusch film and whilst it’s got some likeable characters (Forest Whitaker is charismatic as ever), it feels very disjointed in places and some scenes seem only to be there to enforce his code, instead of driving the plot.  

    Saying that, the mob characters talking about African Americans and Native Americans has got a great punchline.

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★½

    Something oddly sweet about this movie despite the ending.

  • Hellraiser III: Hell on Earth

    Hellraiser III: Hell on Earth

    ★½

    The disco scene is wild as fuck, everything else is pretty unremarkable.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    A simply extraordinary film. Immediately hit my top 10 of all time and I’m sincerely looking forward to Robert Eggers next film, regardless of genre. A cinematic stroke of genius that will be taught in film school for years and years. Good Time made me appreciate Robert Pattinson, The Lighthouse made me love him and Willem Defoe is probably giving one of the best supporting actor performances of all time, definitely on par with Heath Ledger and JK Simmons, to name my favourites of the last 20 years.

    Put simply, Wow.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★★

    An immediate favourite - Adam you have been totally redeemed. Just stop doing dumb comedies and all will be forgiven - pretty please?

  • The Gentlemen

    The Gentlemen

    ★★★½

    Genuinely enjoyed this, Hugh Grant playing against type is pleasant to see and this might be the first Charlie Hunham performance I didn’t hate and the first Guy Ritchie film I’ve seen, that I liked. Love the soundtrack too.

    More schlock like this please, Mr Ritchie.

  • The Master

    The Master

    ★★★★★

    Christ, the leads are all incredible and the cinematography is lush. Every image just jumps off the screen, especially the blues in the water.

    This might be my second favourite PTA film behind Magnolia.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★

    Maybe I’m missing something but this film was just fine? I don’t get how this is considered award worthy except for the performances? The costumes were also good, but Gerwig seems to be hailed for some reason? If this were a blokes effort, it’d be considered standard Oscar bait fluff.

  • Cats

    Cats

    ½

    There is a scene in Team America: World Police that introduces the protagonist Gary Johnston as a stage actor. We see him perform “Everyone Has AIDS” in a stage play. That stage play had more heart, humour and enjoy-ability than Cats 2019. 

    There’s another scene in Team America: World Police where another character gives a backstory as to why he hates actors and has been hard on our protagonist: 

    “Chris : [not moving] I was nineteen years old when the…

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

    A tad unnecessary but it doesn’t take away from the main show and the diner and showdown scenes are pretty cool, so don’t hate it.