RSS feed for daftmonk

daftmonk has logged 147 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
House of Strangers

House of Strangers

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dead Ringer

Dead Ringer

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★
Edit this entry  
30
The Harder They Fall

The Harder They Fall

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Five Star Final

Five Star Final

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Armed and Dangerous

Armed and Dangerous

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fun & Fancy Free

Fun & Fancy Free

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
High Sierra

High Sierra

1941
×
Read the review Edit this entry  
17
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Edit this entry  
14
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Misadventures of Merlin Jones

The Misadventures of Merlin Jones

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Hook

Hook

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Girls on Probation

Girls on Probation

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
42 Up

42 Up

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Little Giant

The Little Giant

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★
Edit this entry  
25
Tell Them Anything You Want: A Portrait of Maurice Sendak

Tell Them Anything You Want: A Portrait of Maurice Sendak

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★
Edit this entry  
22
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jack of all Trades

Jack of all Trades

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gunga Din

Gunga Din

1939
×
★★★
Edit this entry  
10
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Unholy Partners

Unholy Partners

1941
×
★★
Edit this entry  
07
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vacation

Vacation

2015
×
★★
Edit this entry  
01
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★½
Edit this entry  
31
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★
Read the review Edit this entry