san has logged 29 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Destiny

Destiny

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Would You Look at Her

Would You Look at Her

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love

Love

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry