Sort by

DaimajinDE has logged 38 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shanghai Shimen Road

Shanghai Shimen Road

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Geisha

A Geisha

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Miner' Wife ... Takes Her Pick

The Miner' Wife ... Takes Her Pick

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Sword Master

Sword Master

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Still Here

Still Here

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
One Deadly Summer

One Deadly Summer

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
City of Jade

City of Jade

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tesla

Tesla

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ice Poison

Ice Poison

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
On the Society File of Shanghai

On the Society File of Shanghai

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Taiwan Black Movies

Taiwan Black Movies

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bubble

The Bubble

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Act of Vengeance

Act of Vengeance

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Could Have Been Worse - Mario Adorf

It Could Have Been Worse - Mario Adorf

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dawn of the Mummy

Dawn of the Mummy

1981
×
Read the review Edit this entry  
21
The Gangs, the Oscars, and the Walking Dead

The Gangs, the Oscars, and the Walking Dead

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Die Rüden

Die Rüden

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Time Runner

Time Runner

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
7500

7500

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wretched

The Wretched

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Voyage of the Rock Aliens

Voyage of the Rock Aliens

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Flu

The Flu

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Irresistible

Irresistible

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chickens

Chickens

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moontrap

Moontrap

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fast Company

Fast Company

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Recipe

The Last Recipe

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Amityville Murders

The Amityville Murders

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Tokyo-Ga

Tokyo-Ga

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Silent Rage

Silent Rage

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Goalie's Anxiety at the Penalty Kick

The Goalie's Anxiety at the Penalty Kick

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Room 237

Room 237

2012
×
★★
Read the review Edit this entry