Daisoujou has logged 33 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alice

Alice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lure

The Lure

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The House of the Laughing Windows

The House of the Laughing Windows

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Martin

Martin

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Viy

Viy

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shivers

Shivers

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Boro in the Box

Boro in the Box

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Body Double

Body Double

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Power

The Dark Power

1985
×
★★
Read the review Edit this entry