RSS feed for Daisoujou

Daisoujou has logged 24 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Lovely But Deadly

Lovely But Deadly

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boredom at Work: Part 1 - The Empty Life

Boredom at Work: Part 1 - The Empty Life

1961
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parts: The Clonus Horror

Parts: The Clonus Horror

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Girl in Gold Boots

Girl in Gold Boots

1968
×
Read the review Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Deathstalker and the Warriors from Hell

Deathstalker and the Warriors from Hell

1988
×
Read the review Edit this entry  
15
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hallucinations

Hallucinations

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry