• Duck Soup

    ★★★

  • The Testament of Dr. Mabuse

    ★★★★

  • Zero for Conduct

    ★★

  • King Kong

    ★★★★

  • Trouble in Paradise

    ★★★★★

  • The Most Dangerous Game

  • Vampyr

    ★★★★

  • Grand Hotel

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★

  • M

    ★★★

  • City Lights

    ★★★

  • L'Âge d'Or

    ★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★

  • People on Sunday

    ★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • Ghosts Before Breakfast

    ★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★

  • The Jazz Singer

    ★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • The General

    ★★★★

  • Ménilmontant

    ★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • Master of the House

    ★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • Safety Last!

    ★★★

  • Nanook of the North

    ★★★★

  • Cops

    ★★★

  • Nosferatu

    ★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • The Sinking of the Lusitania

    ★★★

  • The Lonedale Operator

    ★★★

  • Ramona

    ★★

  • The Unchanging Sea

    ★★

  • Frankenstein

    ★★

  • A Corner in Wheat

    ★★★★

  • A Trip Down Market St. before the Fire

    ★★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★

  • Caicedo (with Pole)

    ★★★

  • Roundhay Garden Scene

    ★★★

  • Sallie Gardner at a Gallop

    ★★★

  • Passage of Venus

    ★★★

  • The Three Colors Trilogy

    ★★★★

  • The Lord of the Rings Collection

    ★★★