• Retirement

    ★★

  • The Ethereal Melancholy of Seeing Horses in the Cold

    ★★★

  • Mountain in Shadow

    ★★★★

  • Spring Breakers

    ★★★★★

  • To the Wonder

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★

  • The Hunger Games

  • The Cabin in the Woods

    ★★★

  • This Is Not a Film

    ★★★★

  • The Deep Blue Sea

    ★★★

  • The Raid

    ★★★★

  • The Loneliest Planet

    ★★★★★

  • The Eagleman Stag

    ★★★

  • Drive

    ★★★★

  • Melancholia

    ★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • The Artist

    ★★

  • The Turin Horse

    ★★★★

  • A Separation

    ★★★★★

  • Boat Madness

  • Pitch Black Heist

    ★★★

  • Wisdom Teeth

    ★★★

  • Tangled

    ★★

  • Runaway

  • Psychohydrography

    ★★★

  • Semi-Auto Colours

    ★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

  • Inception

    ★★★

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★★★

  • Incident by a Bank

    ★★

  • WTC Haikus

    ★★★

  • Who Killed Captain Alex?

    ★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★

  • Little Nicholas

    ★★

  • Trash Humpers

    ★★★★

  • Valhalla Rising

    ★★★

  • Antichrist

    ★★

  • The Angels' Melancholia

    ★★

  • Thirst

    ★★★

  • Coraline

    ★★

  • It Felt Like a Kiss

    ★★★★

  • Love Exposure

    ★★★★★

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★

  • Mamá

  • Melancholia

    ★★★★

  • Still Walking

    ★★★★

  • Good Morning

    ★★★

  • WALL·E

    ★★★

  • Sparrow

    ★★

  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

  • La Maison en Petits Cubes

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★

  • At Sea

  • The Darjeeling Limited

    ★★★

  • Hotel Chevalier

    ★★★

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★★★

  • The Man from London

    ★★★

  • Mister Lonely

  • Hot Fuzz

    ★★★

  • With a Little Patience

    ★★★★

  • Paprika

    ★★★

  • Children of Men

    ★★★

  • Din of Celestial Birds

  • Pan's Labyrinth

    ★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★

  • Day Night Day Night

    ★★★★★

  • The New World

    ★★★★

  • Double Down

    ★★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith