• Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    ★★★★★

  • Love Exposure

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★★★

  • Ordet

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★★★

  • La Jetée

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • L'Argent

    ★★★★★

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★★★

  • A Day in the Country

    ★★★★½

  • Day Night Day Night

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • A Separation

    ★★★★★

  • Lessons of Darkness

    ★★★★★

  • The Robe

    ★★