Sort by

Zoë has logged 188 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hawks and Sparrows

Hawks and Sparrows

1966
×
★★★
Edit this entry  
31
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★
Edit this entry  
31
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
31
Twenty Cigarettes

Twenty Cigarettes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Edit this entry  
31
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Edit this entry  
30
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Killing

The Killing

1956
×
★★★
Edit this entry  
30
A Família do Barulho

A Família do Barulho

1970
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Guns

The Guns

1964
×
★★★★
Edit this entry  
30
Redemption

Redemption

1959
×
★★★
Edit this entry  
30
The Secret of the Mummy

The Secret of the Mummy

1982
×
★★★
Edit this entry  
30
Tocaia no Asfalto

Tocaia no Asfalto

1962
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
Rio Grande

Rio Grande

1950
×
★★★
Edit this entry  
30
The Post

The Post

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Demons and Wonders

Demons and Wonders

1987
×
★★
Edit this entry  
29
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★★
Edit this entry  
29
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bang Bang

Bang Bang

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Tattooed Life

Tattooed Life

1965
×
★★★
Edit this entry  
29
Golden Mouth

Golden Mouth

1963
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
28
ABC of a Strike

ABC of a Strike

1990
×
★★★
Edit this entry  
28
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
28
A Drama of Jealousy (And Other Things)

A Drama of Jealousy (And Other Things)

1970
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Geisha

A Geisha

1953
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lisztomania

Lisztomania

1975
×
★★★
Edit this entry  
28
Workers for the Good Lord

Workers for the Good Lord

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Family

The Family

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
The River

The River

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Le Bal

Le Bal

1983
×
★★½
Edit this entry  
27
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bloody Exorcism of Coffin Joe

The Bloody Exorcism of Coffin Joe

1974
×
★★★
Edit this entry  
27
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
27
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★
Edit this entry  
27
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★
Edit this entry  
26
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Força dos Sentidos

A Força dos Sentidos

1978
×
★★★
Edit this entry  
26
We All Loved Each Other So Much

We All Loved Each Other So Much

1974
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ten Skies

Ten Skies

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rubber's Lover

Rubber's Lover

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★★
Edit this entry  
26
Viagem ao Fim do Mundo

Viagem ao Fim do Mundo

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Margin

The Margin

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
The War

The War

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry