• Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

  • Don't Look Up

    ★★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★★

  • Encanto

    ★★★★

  • Eternals

    ★★★½

  • Ghostbusters: Afterlife

    ★★★½

  • No Time to Die

    ★★★★

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★½

  • The Last Duel

    ★★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • Dune

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • King Richard

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • Free Guy

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★

  • The Suicide Squad

    ★★★★½

  • Jungle Cruise

    ★★★

  • Pig

    ★★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★★

  • Black Widow

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • In the Heights

    ★★★★

  • Cruella

    ★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

  • Together Together

    ★★★½

  • Mass

    ★★★★★

  • CODA

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Love and Monsters

    ★★★½

  • Over the Moon

    ★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • Run

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

  • Tenet

    ★★★

  • I Used to Go Here

    ★★

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★

  • The Lovebirds

    ★★

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • Mulan

    ★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★½

  • Devs

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • Horse Girl

    ★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Spaceship Earth

    ★★★½

  • Save Yourselves!

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Zola

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★