RSS feed for Matt
  • The Wanting Mare

    ★★½

  • Capone

  • The Half of It

    ★★★½

  • She Dies Tomorrow

  • Trolls World Tour

    ★★★

  • Onward

    ★★★

  • Wendy

    ★★½

  • Shirley

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Jumbo

    ★★★★

  • Like a Boss

    ★★

  • Cats

    ★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • The Good Liar

    ★★½

  • Frozen II

    ★★★½

  • Klaus

    ★★★★

  • Puppet Killer

  • The VICE Guide to Bigfoot

  • Deathcember

  • The Beach House

    ★★★½

  • The Addams Family

    ★★★

  • Scare Package

    ★★★

  • VHYes

  • VFW

  • Girl with No Mouth

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Color Out of Space

  • Knives Out

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Blood Quantum

  • Sea Fever

  • Disappearance at Clifton Hill

  • Joker

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Waves

    ★★★★

  • The Kingmaker

    ★★★

  • Judy

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Spiral

  • Ready or Not

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★

  • Annabelle Comes Home

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Child's Play

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Attack of the Demons

  • Deadcon

  • Leave it to Levi

    ★★

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Men in Black: International

    ★★½

  • Away

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★

  • Bit

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★

  • And Then We Danced

    ★★★½

  • Rocketman

    ★★★

  • Deerskin

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★

  • Aladdin

    ★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Making Waves: The Art of Cinematic Sound

    ★★★½

  • Lucky Grandma