RSS feed for Matt

Matt has logged 100 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
Edit this entry  
30
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Eagle Huntress

The Eagle Huntress

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trolls

Trolls

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Real Gangsters

Real Gangsters

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Slash

Slash

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Strike a Pose

Strike a Pose

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Were the World Mine

Were the World Mine

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady in White

Lady in White

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Charlotte's Web

Charlotte's Web

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry