RSS feed for Matt
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Jawline

Jawline

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Brink

The Brink

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Midnight Traveler

Midnight Traveler

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Burning

Burning

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
McQueen

McQueen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry