RSS feed for Matt

Matt has logged 129 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Fight

The Fight

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tigerland

Tigerland

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The River Wild

The River Wild

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jumbo

Jumbo

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hook

Hook

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Song Lang

Song Lang

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Judy

Judy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hook

Hook

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Proposal

The Proposal

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Toni Morrison: The Pieces I Am

Toni Morrison: The Pieces I Am

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Edit this entry