RSS feed for Matt
  • The Rocketeer

    The Rocketeer

    ★★★★★

    Goddamn it’s so good.

  • Scare Package

    Scare Package

    ★★★

    Really solid and fun... until it leaves the video store, and then it never gets that energy back, leading to a disappointing “Cabin in the Woods”-y last quarter.

  • The Wanting Mare

    The Wanting Mare

    ★★½

    Gorgeous visuals, made all the more impressive by the background of the production and the way it was made. But there’s nothing to cling to in the story; no reason to care about these characters. Vague concepts, broad strokes of ideas, and impressive landscapes aren’t enough to overcome a lack of clear stakes, character development, or plot.

    It sounds like the director has a lot of ideas about this world, but I wish more had been communicated on screen. Some may like its vague, whispered “poetic” nature, but for me there’s just not enough here to care.

    Chattanooga Film Festival 2020

  • The Beach House

    The Beach House

    ★★★½

    Intelligently directed, well-paced, and with some smart & yelp-inducing practical effects that made me squirm. Very well-done.

    Chattanooga Film Festival 2020

  • Jumbo

    Jumbo

    ★★★★

    Beautiful, sensual. Loved it.

    Chattanooga Film Fest 2020

  • Driveways

    Driveways

    ★★★★½

    Welp, here’s my favorite film of 2020 so far.

  • Creepshow

    Creepshow

    ★★★½

    Seems to have trouble striking its tone, and the budget holds it back a bit, but very fun!

  • The Wolf House

    The Wolf House

    ★★★★

    Beautiful, surreal, terrifying, and dark. Very cool.

  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    ★★★

    Some fun Hammer & Universal Monsters influences. A couple really great shots / moments / visuals mixed within.

  • Deerskin

    Deerskin

    ★★★½

    Weird and great

  • Bill & Ted's Bogus Journey

    Bill & Ted's Bogus Journey

    ★★★

    Darker than I expected! Wild, fantastic production design

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★

    Tight & twisty. Fincher’s cold, galvanized aesthetic works so nicely here. Everyone’s great in this.