RSS feed for Dalia
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moscow Does Not Believe in Tears

Moscow Does Not Believe in Tears

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crimson Gold

Crimson Gold

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dogville

Dogville

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Aloha

Aloha

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Arctic

Arctic

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Win It All

Win It All

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wife

The Wife

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
We the Animals

We the Animals

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
The Miracle Worker

The Miracle Worker

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Alpha

Alpha

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Along with the Gods: The Two Worlds

Along with the Gods: The Two Worlds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Brilliant Life

My Brilliant Life

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The White Meadows

The White Meadows

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Italy

Little Italy

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
What Will People Say

What Will People Say

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Clash

Clash

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry