Sort by

TJ has logged 530 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Third Wife

The Third Wife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sunset

Sunset

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Dust

To Dust

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

1949
×
★★★
Edit this entry  
16
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

1933
×
★★★½
Edit this entry  
15
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Confess

I Confess

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Factory

American Factory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Kid Could Paint That

My Kid Could Paint That

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Valley of Elah

In the Valley of Elah

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry