Dalton has logged 184 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Passengers

Passengers

2016
×
★½
Edit this entry  
26
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sing

Sing

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
Edit this entry  
02
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Gentlemen Broncos

Gentlemen Broncos

2009
×
★★½
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mr. Happy

Mr. Happy

2015
×
Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Infiltrator

The Infiltrator

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Annie Get Your Gun

Annie Get Your Gun

1950
×
★★
Edit this entry  
06
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★½
Edit this entry