Sort by

Damaris ☃️ has logged 407 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Up

Up

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Get a Clue

Get a Clue

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Girl

Black Girl

1966
×
Edit this entry  
30
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac

1900
×
Edit this entry  
29
Solar Eclipse

Solar Eclipse

1900
×
Edit this entry  
29
Panorama of Eiffel Tower

Panorama of Eiffel Tower

1900
×
Edit this entry  
29
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
Edit this entry  
29
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
Edit this entry  
29
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1896
×
Edit this entry  
29
L'Homme Machine

L'Homme Machine

1885
×
Edit this entry  
29
Jesters-Jokes

Jesters-Jokes

1908
×
Edit this entry  
29
Suspense.

Suspense.

1913
×
Edit this entry  
28
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Junior

Junior

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cujo

Cujo

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wolf

Wolf

2021
×
★★
Read the review Edit this entry