DamdirtyApe has logged 112 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Apartment

The Apartment

1960
×
Edit this entry  
02
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
The George McKenna Story

The George McKenna Story

1986
×
★★★
Edit this entry  
27
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
★½
Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Edit this entry  
12
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Edit this entry  
03
Blind

Blind

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Tremors: Shrieker Island

Tremors: Shrieker Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Edit this entry  
31
I Drink Your Blood

I Drink Your Blood

1970
×
★★★
Edit this entry  
31
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Edit this entry  
31
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
30
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Edit this entry  
30
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hack-O-Lantern

Hack-O-Lantern

1988
×
Edit this entry  
29
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★½
Edit this entry  
29
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Circle

Circle

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
Boar

Boar

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Deeper You Dig

The Deeper You Dig

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Deadly Manor

Deadly Manor

1990
×
Edit this entry  
22
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Edit this entry