Sort by

Damian has logged 38 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Naked

Naked

1993
×
★★
Edit this entry  
24
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
22
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★½
Edit this entry  
22
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★
Edit this entry  
19
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
17
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★½
Edit this entry  
16
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Detachment

Detachment

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★
Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
10
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★
Edit this entry  
08
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Widows

Widows

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Rocky

Rocky

1976
×
★★
Edit this entry  
03
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry