Sort by

Sam has logged 870 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blood Vessel

Blood Vessel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Church

The Church

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
This Island Earth

This Island Earth

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
Read the review Edit this entry  
22
High Society

High Society

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Father Ted: A Christmassy Ted

Father Ted: A Christmassy Ted

1996
×
Read the review Edit this entry  
21
Keith Richards: Under the Influence

Keith Richards: Under the Influence

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Pale Door

The Pale Door

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Mourning Forest

The Mourning Forest

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chill Out, Scooby-Doo!

Chill Out, Scooby-Doo!

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Strike

Strike

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
Edit this entry