DAMtheBAM has logged 73 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Edit this entry  
29
6 Underground

6 Underground

2019
×
Edit this entry  
29
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
★★★
Edit this entry  
24
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fanny Lye Deliver'd

Fanny Lye Deliver'd

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Brüno

Brüno

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rock & Rule

Rock & Rule

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★½
Edit this entry  
22
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Vibes

Vibes

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★
Edit this entry  
21
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Edit this entry  
15
The Comeback Trail

The Comeback Trail

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cars

Cars

2006
×
★★★
Edit this entry  
13
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Primer

Primer

2004
×
Read the review Edit this entry  
12
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Wreckage and Rage: Making 'Alien³'

Wreckage and Rage: Making 'Alien³'

2003
×
★★★½
Edit this entry  
09
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
08
James White

James White

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★
Edit this entry  
07
Elvis

Elvis

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry