DAMtheBAM has logged 920 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Biggie: I Got a Story to Tell

Biggie: I Got a Story to Tell

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★
Edit this entry  
23
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★½
Edit this entry  
22
Steps

Steps

2007
×
Edit this entry  
22
Moving Through Time: Fire Walk With Me Memories

Moving Through Time: Fire Walk With Me Memories

2014
×
Edit this entry  
22
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Read prior review Edit this entry  
21
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sailing with Bushnell Keeler

Sailing with Bushnell Keeler

1967
×
Edit this entry  
20
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hotel Room

Hotel Room

1993
×
★★★
Edit this entry  
19
Blue Green

Blue Green

2007
×
Edit this entry  
19
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
Edit this entry  
19
Bug Crawls

Bug Crawls

2007
×
Edit this entry  
18
Boat

Boat

2007
×
Edit this entry  
18
Pierre and Sonny Jim

Pierre and Sonny Jim

2001
×
Edit this entry  
18
Fictitious Anacin Commercial

Fictitious Anacin Commercial

1967
×
Edit this entry  
17
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hulk

Hulk

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★½
Edit this entry  
14
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
Edit this entry  
13
The Amputee

The Amputee

1974
×
Edit this entry  
13
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
12
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
Edit this entry  
12
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★½
Edit this entry  
11
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★½
Edit this entry