Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Love, Guaranteed

Love, Guaranteed

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Penelope

Penelope

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
He's All That

He's All That

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sweet Girl

Sweet Girl

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
Untold: Malice at the Palace

Untold: Malice at the Palace

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
After We Collided

After We Collided

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Anna

Anna

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
28
Blame

Blame

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
What Men Want

What Men Want

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ode to Joy

Ode to Joy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Fired Up!

Fired Up!

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★
Edit this entry  
26
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Supernova

Supernova

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Fatima

Fatima

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
10,000 BC

10,000 BC

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
What Women Want

What Women Want

2000
×
Edit this entry  
06
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry