RSS feed for Dan
  • Nine to Five

    Nine to Five

    ★★★

    Some pretty funny moments - definitely enjoyed it more than I thought I would.

  • Instant Family

    Instant Family

    ★★★

    Actually pretty surprised at how good this was in the end. I laughed quite a bit.

  • Valerian and the City of a Thousand Planets

    Valerian and the City of a Thousand Planets

    ★★★½

    I went into this with no expectations but found myself actually enjoying this one. Don't get me wrong - its the Fifth Element 2, but that's not actually a bad thing.

    Cara Delevingne as Laureline was great.

    The only thing that kind of bothered me the whole way through was Dane DeHaan's voice. Not that I know what he actually sounds like but he had to be doing a fake deep voice right....? right? wait, what? That's his actual voice? wow.

  • Marshall

    Marshall

    ★★½

    Enjoyed the movie quite a bit.

  • Fyre

    Fyre

    ★★★

    Amazing. How did this happen?

  • Green Book

    Green Book

    ★★★★

    Really enjoyed this. Two amazing performances.

  • Lion

    Lion

    ★★★★★

    Wow. What a movie. Cannot believe I waited so long to watch this.

  • Independence Day

    Independence Day

    ★★★½

    I like this movie alot despite its many many flaws.

    However yesterday I just managed to watch a very weird cut of the movie that I've never seen before and to be honest, there's some footage in there they should have deleted forever.

  • Top Gun

    Top Gun

    ★★½

    Might actually be the first time I've watched this the whole way through. Not as good as I remember - the relationships throughout are just so forced. Same couple of songs used a million times - which was so irritating by the end.

  • IO

    IO

    ★★½

    Well, a slow burner for sure. Probably won't be for everyone - and even for me was pretty blah. I enjoyed the premise, it was shot well, and the soundtrack was pretty good. It could have been more interesting I guess.

  • Katie

    Katie

    ★★★½

    Shot and edited very well. Good doc.

  • Æon Flux

    Æon Flux

    ★★★

    Not as good as I remember but still an interesting premise for a movie.