eimile has logged 227 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★
Edit this entry  
24
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cheetah Girls

The Cheetah Girls

2003
×
Read the review Edit this entry  
21
The Butler

The Butler

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Barry

Barry

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Older Than Ireland

Older Than Ireland

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
08
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Matters Arising

Matters Arising

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★
Edit this entry  
27
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bare

Bare

2015
×
★★
Edit this entry  
08
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
27
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Violet

Violet

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry