Highest rated films

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★★

  • The Circus

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • The Incredibles

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Aliens

    ★★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★½

  • Modern Times

    ★★★★½

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 64 Films watched
  • 5.3 Average per month
  • 1.2 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Fantastic Four

Jan 5

Diary Milestones

Dracula

50th · Oct 25

Last Film

Aliens

Dec 29

Genres, countries & languages

Adventure
34 films
Action
32 films
Sci Fi
30 films
Comedy
22 films
Drama
15 films
Fantasy
13 films
Horror
12 films
Family
8 films
Thriller
6 films
Animation
6 films
USA
62 films
UK
7 films
Germany
3 films
France
1 film
Canada
1 film
Hong Kong
1 film
Japan
1 film
China
1 film
English
63 films
Cantonese
1 film
Romance
Average 4.00
Family
Average 3.88
Drama
Average 3.83
Animation
Average 3.75
Comedy
Average 3.73
Sci Fi
Average 3.57
Horror
Average 3.54
Action
Average 3.50
Fantasy
Average 3.46
Adventure
Average 3.46
USA
Average 3.61
UK
Average 3.00
English
Average 3.60

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 64

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Alien
Average weighted rating:

4.3

Lowest average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.4

Most popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

Phantom of the Opera
Average weighted rating:

3.1

Films DanBoulet watched in 2020

  • Aliens
  • Alien
  • Raising Arizona
  • Being There
  • Big Trouble in Little China
  • Lethal Weapon
  • Gremlins
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Bride of Frankenstein
  • Creature from the Black Lagoon
  • The Invisible Man
  • The Mummy
  • Phantom of the Opera
  • The Wolf Man
  • Dracula
  • Frankenstein
  • Gravity
  • Pacific Rim
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Fisher King
  • Jaws
  • Nebraska
  • Avatar
  • Adventures in Babysitting
  • Her
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Fifth Element
  • Ratatouille
  • Ip Man
  • The Circus
  • The Great Dictator
  • The Gold Rush
  • The Kid
  • Modern Times
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • The Lost World: Jurassic Park
  • The Muppet Movie
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Guardians of the Galaxy
  • Avengers: Endgame
  • Captain Marvel
  • Avengers: Infinity War
  • Black Panther
  • Doctor Strange
  • Captain America: Civil War
  • Avengers: Age of Ultron
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Captain America: The First Avenger
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Tron
  • It Chapter Two
  • Toy Story 4
  • Toy Story 3
  • This Is Spinal Tap
  • WHAT DID JACK DO?
  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
  • Incredibles 2
  • The Incredibles
  • Return of the Jedi
  • Solo: A Star Wars Story
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Fantastic Four

World map

Highly rated films DanBoulet is yet to see

  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Attack on Titan: Chronicle
  • The Father
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Wolfwalkers

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more