dancecho has logged 155 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Locke

Locke

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Oculus

Oculus

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★★
Edit this entry  
29
The Tower

The Tower

2012
×
★★
Edit this entry  
28
Witching & Bitching

Witching & Bitching

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
No Tears for the Dead

No Tears for the Dead

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
Cuban Fury

Cuban Fury

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
In a World...

In a World...

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★
Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★
Edit this entry  
05
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
The Double

The Double

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Redeemer

Redeemer

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Let Us Prey

Let Us Prey

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Norway

Norway

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Stranger

The Stranger

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Cub

Cub

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hardkor Disko

Hardkor Disko

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★
Edit this entry  
15
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry