Sort by

Wilson has logged 575 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Clan

The Clan

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Calling

The Calling

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Too Late

Too Late

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Le Mans

Le Mans

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bastille Day

Bastille Day

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jane Got a Gun

Jane Got a Gun

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Country Girl

The Country Girl

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
Read the review Edit this entry  
19
A Month in the Country

A Month in the Country

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunter

The Hunter

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Posse

Posse

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sentinel

The Sentinel

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hollow Crown: Richard III

The Hollow Crown: Richard III

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hollow Crown: Henry VI - Part 2

The Hollow Crown: Henry VI - Part 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Criminal

The Criminal

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hollow Crown: Henry VI - Part 1

The Hollow Crown: Henry VI - Part 1

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Che!

Che!

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Clouded Yellow

The Clouded Yellow

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last of the Unjust

The Last of the Unjust

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sully

Sully

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry