Wilson has logged 49 entries for films during February 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fixed Bayonets!

Fixed Bayonets!

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny

Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Girl at My Door

A Girl at My Door

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fidelio, Alice's Odyssey

Fidelio, Alice's Odyssey

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love

Love

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wake Up and Die

Wake Up and Die

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Majestyk

Mr. Majestyk

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Private Road

Private Road

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rounders

Rounders

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kinjite: Forbidden Subjects

Kinjite: Forbidden Subjects

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kill and Pray

Kill and Pray

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rambling Guitarist

The Rambling Guitarist

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Red Pier

Red Pier

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Last Dragon

The Last Dragon

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Voice Without a Shadow

Voice Without a Shadow

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hulk

Hulk

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Madman

Madman

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mama, White Mama

Black Mama, White Mama

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cemetery Without Crosses

Cemetery Without Crosses

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dad's Army

Dad's Army

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Barefoot Contessa

The Barefoot Contessa

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dope

Dope

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Street Smart

Street Smart

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ride with the Devil

Ride with the Devil

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sinatra: All or Nothing at All

Sinatra: All or Nothing at All

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Get Christie Love!

Get Christie Love!

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Room

Room

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry