Wilson has logged 560 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Stabilizer

The Stabilizer

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I'm Gonna Git You Sucka

I'm Gonna Git You Sucka

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
War on Everyone

War on Everyone

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kidnap

Kidnap

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deadlier Than the Male

Deadlier Than the Male

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jabberwocky

Jabberwocky

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Good German

The Good German

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pottersville

Pottersville

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Wolf

Wolf

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It Came from Beneath the Sea

It Came from Beneath the Sea

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Goldstone

Goldstone

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Suspicious Death of a Minor

The Suspicious Death of a Minor

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fanatic

Fanatic

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Maniac

Maniac

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Curse of the Mummy's Tomb

The Curse of the Mummy's Tomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Gorgon

The Gorgon

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Torture Garden

Torture Garden

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fragment of Fear

Fragment of Fear

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Sun-Tribe Myth from the Bakumatsu Era

A Sun-Tribe Myth from the Bakumatsu Era

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Party

The Party

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I.T.

I.T.

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chasing Trane

Chasing Trane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry