Wilson has logged 56 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hex

Hex

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death in the Garden

Death in the Garden

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Big Game

Big Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Pope of Greenwich Village

The Pope of Greenwich Village

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
Read the review Edit this entry  
26
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Castle Keep

Castle Keep

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Mickey One

Mickey One

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Havana

Havana

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lolita

Lolita

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tower

Tower

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Hickey & Boggs

Hickey & Boggs

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Adjuster

The Adjuster

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Remember

Remember

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock Holmes in New York

Sherlock Holmes in New York

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hard Way

The Hard Way

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sum of All Fears

The Sum of All Fears

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Stone Killer

The Stone Killer

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Man Between

The Man Between

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
True Confessions

True Confessions

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stormy Monday

Stormy Monday

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Circle

The Circle

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
The Perfume of the Lady in Black

The Perfume of the Lady in Black

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rollercoaster

Rollercoaster

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Specialist

The Specialist

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hopscotch

Hopscotch

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Death Hunt

Death Hunt

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry