Sort by

Daniel has logged 387 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Infernal Affairs III

Infernal Affairs III

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Infernal Affairs II

Infernal Affairs II

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nobody

Nobody

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Violent Night

Violent Night

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bones and All

Bones and All

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Menu

The Menu

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Rouge

Rouge

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
After Life

After Life

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Coraline

Coraline

2009
×
Read the review Edit this entry  
12
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Mister America

Mister America

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song

Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song

1973
×
Read the review Edit this entry  
05
Fresh

Fresh

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
Read the review Edit this entry  
02
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry