eve has logged 153 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ema

Ema

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Semiotics of the Kitchen

Semiotics of the Kitchen

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
09
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
08
The River

The River

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Times of Harvey Milk

The Times of Harvey Milk

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★★
Edit this entry  
21
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stewart Lee: Carpet Remnant World

Stewart Lee: Carpet Remnant World

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dave Chappelle: For What It's Worth

Dave Chappelle: For What It's Worth

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Daniel Sloss: X

Daniel Sloss: X

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Daniel Sloss: Live Shows

Daniel Sloss: Live Shows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★
Edit this entry  
04
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
31
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dave Chappelle: Killin' Them Softly

Dave Chappelle: Killin' Them Softly

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
30
8:46

8:46

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bo Burnham: Words, Words, Words

Bo Burnham: Words, Words, Words

2010
×
★★★½
Edit this entry