DangerMaiden has logged 149 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wailing

The Wailing

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Listen

Don't Listen

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Trip

The Trip

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Coming Home in the Dark

Coming Home in the Dark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Warlock

Warlock

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Deep House

The Deep House

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Svaha: The Sixth Finger

Svaha: The Sixth Finger

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Horror Noire

Horror Noire

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Feral

Feral

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Seance

Seance

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Gore Police

Tokyo Gore Police

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Medium

The Medium

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Manor

The Manor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prey

Prey

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bingo Hell

Bingo Hell

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Martyrs Lane

Martyrs Lane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry