RSS feed for danghty

danghty has logged 256 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Forky Asks A Question: What Is Love?

Forky Asks A Question: What Is Love?

×
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
02
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Forky Asks A Question: What Is Time?

Forky Asks A Question: What Is Time?

2019
×
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Forky Asks A Question: What Is Art?

Forky Asks A Question: What Is Art?

2019
×
Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
Edit this entry  
20
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Float

Float

2019
×
Edit this entry  
19
Forky Asks A Question: What Is Money?

Forky Asks A Question: What Is Money?

2019
×
Edit this entry  
19
Forky Asks A Question: What Is A Friend?

Forky Asks A Question: What Is A Friend?

2019
×
Edit this entry  
19
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Lion King

The Lion King

2019
×
½
Edit this entry  
12
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Harvey Girls

The Harvey Girls

1946
×
★★★½
Edit this entry  
03
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
01
A Scary Time

A Scary Time

1960
×
Edit this entry  
31
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
Edit this entry  
30
Bedlam

Bedlam

1946
×
★★★★
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
Edit this entry  
17
Drácula

Drácula

1931
×
★★½
Edit this entry  
16
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Solar Walk

Solar Walk

2018
×
Edit this entry  
12
Weekends

Weekends

2017
×
Edit this entry  
12
A Chairy Tale

A Chairy Tale

1957
×
Edit this entry  
12
Coda

Coda

2013
×
Edit this entry  
12
The Burden

The Burden

2017
×
Edit this entry  
12
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
Read the review Edit this entry