2018

danghty danghty’s year in review

danghty’s highest rated films

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Cries and Whispers

    ★★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★★★

  • Fantasia

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Spring Night, Summer Night

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • The Awful Truth

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 305 Films watched
  • 25.4 Average per month
  • 5.9 Average per week

Milestones

First Film

Bright

Jan 1

Most Watched

Incredibles 2

3 times

Bao

3 times

Avengers: Infinity War

3 times

Spider-Man: Into the Spider-Verse

twice

Ant-Man and the Wasp

twice

Last Film

Next Gen

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Animation
158 films
Comedy
100 films
Family
75 films
Drama
66 films
Adventure
51 films
Action
41 films
Sci Fi
40 films
Fantasy
26 films
Horror
24 films
Thriller
23 films
USA
259 films
UK
20 films
France
10 films
Australia
9 films
Germany
5 films
Iran
4 films
China
4 films
Canada
4 films
Sweden
3 films
Luxembourg
2 films
English
291 films
French
37 films
Spanish
18 films
German
15 films
Italian
7 films
Russian
6 films
Swedish
4 films
Chinese
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 56 Added 134

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

danghty’s most liked review

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

We're really just letting J.K. Rowling write the most basic fan fiction to her own universe huh?

More reviews

danghty’s most liked list

Film School Drop Outs 2019

See notes for each film's corresponding categories

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

FLICKtix

Films danghty watched in 2018

  • Next Gen
  • Arsenic and Old Lace
  • Dogtooth
  • Lost & Found
  • Hardrock – Coco and Joe: The Three Little Dwarfs
  • Aquaman
  • Pinocchio
  • It's a Wonderful Life
  • Corn Chips
  • Toy Tinkers
  • Winter Storage
  • Chip an' Dale
  • Christmas in Connecticut
  • Late Afternoon
  • Arthur Christmas
  • Mary Poppins
  • Mowgli: Legend of the Jungle
  • Mickey's Christmas Carol
  • Smallfoot
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Hats Enough
  • Ralph Breaks the Internet
  • The Magnificent Ambersons
  • Silvery Moon
  • The Art of Skiing
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • Incredibles 2
  • Cries and Whispers
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • Wild Strawberries
  • Ant-Man and the Wasp
  • The Stranger
  • Sweet Smell of Success
  • Polybius
  • Surprise!
  • The Simple Things
  • Pluto's Party
  • Mickey's Birthday Party
  • Steamboat Willie
  • Bao
  • Space Jam
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Auntie Edna
  • Touch of Evil
  • A Pest in the House
  • The Great Piggy Bank Robbery
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • Brave Little Tailor
  • Tugboat Mickey
  • Mickey's Trailer
  • The Band Concert
  • Mickey Monkey
  • Mildred Pierce
  • Doggone Biscuits
  • Feliz Cumpleanos!
  • Flipperboobootosis
  • Panda-monium
  • Goofy's Grandma
  • Ku'u Lei Melody
  • House Painters
  • A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making
  • The Other Side of the Wind
  • Sorry to Bother You
  • Halloween
  • Son of Frankenstein
  • Vertigo
  • The Wolf Man
  • The Legend of Sleepy Hollow
  • Abbott and Costello Meet Frankenstein
  • The Bride of Frankenstein
  • Frankenstein
  • The Disaster Artist
  • Freaks
  • A Pete Scorned
  • ParaNorman
  • The Mad Doctor
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • First Man
  • FLICKtix
  • Hereditary
  • The Philadelphia Story
  • A Good Time for a Dime
  • The Little Whirlwind
  • Mickey's Parrot
  • Lonesome Ghosts
  • Fantasia
  • Batman: Gotham by Gaslight
  • Amore Motore
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • The Producers
  • Venom
  • It
  • Split Decision
  • Dumb Luck
  • New Shoes
  • One Small Step
  • The Gorilla Mystery
  • The Karnival Kid
  • Hereditary
  • Lawrence of Arabia
  • Mickey's Service Station
  • Mickey's Gala Premier
  • The Whoopee Party
  • Pioneer Days
  • A Trip Through the Walt Disney Studios
  • The Worm Turns
  • Magician Mickey
  • Boat Builders
  • Chef Donald
  • Early to Bed
  • Seven Samurai
  • We Need to Talk About Kevin
  • Mickey's Delayed Date
  • Moose Hunters
  • Donald's Cousin Gus
  • Polar Trappers
  • The Simpsons Movie
  • You Were Never Really Here
  • Mickey's Circus
  • The Mad Doctor
  • First Reformed
  • Mickey's Fire Brigade
  • Alpine Climbers
  • Boyhood Daze
  • From A to Z-Z-Z-Z
  • Chow Hound
  • Spring Night, Summer Night
  • Orphan's Picnic
  • Parade of the Award Nominees
  • Symphony Hour
  • Mickey's Rival
  • The Band Concert
  • Pluto's Judgement Day
  • Hawaiian Holiday
  • Mickey's Trailer
  • Barton Fink
  • Sinkin' in the Bathtub
  • Avengers: Infinity War
  • Poor Papa
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Hungry Hoboes
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Destino
  • Isle of Dogs
  • Plane Crazy
  • The Hand Behind the Mouse: The Ub Iwerks Story
  • Blockers
  • Shanghai Express
  • Roll 'em
  • Ready Player One
  • Truant Officer Donald
  • Old MacDonald Duck
  • Donald's Nephews
  • Officer Duck
  • Modern Inventions
  • The Nifty Nineties
  • Runaway Brain
  • Third Wheel
  • Bad Ear Day
  • Stayin' Cool
  • Africa Before Dark
  • Tokyo Go
  • Ghoul Friend
  • New York Weenie
  • Sleepwalkin'
  • No Service
  • Ant-Man and the Wasp
  • A Wrinkle in Time
  • Flushed!
  • Carnaval
  • Croissant de Triomphe
  • Springtime
  • Shifting Gears
  • Black and White
  • Movie Time
  • Hollywood Steps Out
  • Porky's Hare Hunt
  • Sinkin' in the Bathtub
  • Bosko the Talk-Ink Kid
  • Lady, Play Your Mandolin!
  • Dark Passage
  • Duck Dodgers in the 24½th Century
  • One Froggy Evening
  • A Corny Concerto
  • Slick Hare
  • Early Man
  • The Night of the Hunter
  • This Is the Zodiac Speaking
  • Wreck-It Ralph
  • The Making of 'The Incredibles'
  • Zodiac
  • Paperman
  • Incredibles 2
  • Bao
  • Lady Bird
  • My Little Duckaroo
  • Duck! Rabbit, Duck!
  • Rabbit Seasoning
  • Rabbit Fire
  • The Awful Truth
  • Rosemary's Baby
  • Downsizing

See all 305

World Map

Highly rated films danghty missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Dominion
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more