Sort by
  • Babylon

    ★★★★½

  • Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★

  • The Fabelmans

    ★★★★★

  • Glass Onion

    ★★★

  • See How They Run

    ★★★★

  • Prey

    ★★★½

  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    ★★★★

  • Top Gun: Maverick

    ★★★★½

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Turning Red

    ★★★★

  • The Batman

    ★★★

  • Death on the Nile

    ★½

  • Scream

    ★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★½

  • Being the Ricardos

    ★★★

  • The King's Man

    ★★★

  • Don't Look Up

    ★★

  • West Side Story

    ★★★★★

  • The Beatles: Get Back

    ★★★★½

  • House of Gucci

    ★★★½

  • Operation Mincemeat

    ★★½

  • Munich: The Edge of War

    ★★★

  • Encanto

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★★

  • Ghostbusters: Afterlife

    ★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • Palazzo Di Cozzo

    ★★★½

  • Free Guy

  • Jungle Cruise

    ★½

  • Black Widow

    ★★

  • No Sudden Move

    ★★

  • Luca

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Mortal Kombat

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Passing

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★½

  • Education

    ★★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★½

  • Mank

    ★★

  • I'm Your Woman

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★★½

  • Mangrove

    ★★★★½

  • Enola Holmes

    ★★½

  • Freeman

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • The Old Guard

    ★½

  • Hamilton

    ★★★½

  • Dancing at Dusk – A moment with Pina Bausch’s The Rite of Spring

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

  • Sisters with Transistors

    ★★★½

  • The Skywalker Legacy

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Last and First Men

    ★★★★

  • Onward

  • Emma.

    ★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Sonic the Hedgehog