Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
04
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Water Diviner

The Water Diviner

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Edit this entry  
19
X2

X2

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Palazzo Di Cozzo

Palazzo Di Cozzo

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sisters with Transistors

Sisters with Transistors

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Von Ryan's Express

Von Ryan's Express

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tintin and the Mystery of the Golden Fleece

Tintin and the Mystery of the Golden Fleece

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry