• The Wonder

    The Wonder

    ★★★

    So much of the "wonder" in this film could have been figured out by just asking questions 3 layers deep.

  • The Menu

    The Menu

    ★★★★½

    There's a lot more going on here than what the trailers and the opening of the movie would make you think. I love seeing a movie that doesn't take itself too seriously, but also tries to examine serious concepts with lots of layers.

  • First Man

    First Man

    ★★★

    I really liked the storytelling approach here. It takes a quiet, subtle strategy to the interpersonal parts while still focusing on them (which fit Armstrong's personality) and really tries to communicate the wonder and danger of his accomplishments with great set & sound design to drive home what the experience would have been like.

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin

    ★★★★½

    Brendan Gleeson's character is my new idol.

  • Ticket to Paradise

    Ticket to Paradise

    ★★

    I get that it's ~~Movie Logic~~ but everything about this movie is a bunch of warning flags for dysfunctional relationships.

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★

    This film felt like an impossible task to produce. It's great to see Coogler actually sticks the landing here. I have a few minor gripes, but overall it was a blast to watch.

  • Armageddon Time

    Armageddon Time

    ★★★½

    There are a lot of adults that never understand the lessons this movie ends up teaching the protagonist.

  • Prey for the Devil

    Prey for the Devil

    A story this dull could at least redeem itself by staying internally consistent about its lore. That ending just threw out everything the movie set up and repeatedly reminded you about.

  • Decision to Leave

    Decision to Leave

    ★★★★½

    Everything a great Film Noir is supposed to be.

  • Mercury 13

    Mercury 13

    ★★★★

    This whole documentary makes me think of the words of the 5th man to set foot on the moon, Edgar Mitchell, who famously said "You want to grab a politician by the scruff of the neck and drag him a quarter of a million miles out and say, 'Look at that, you son of a bitch." Because really the mess that these women went through is so frustrating.

  • SpaceCamp

    SpaceCamp

    ★★

    This one has big "1980's cheese" energy and I kinda love it for that.

  • She-Hulk: Attorney at Law

    She-Hulk: Attorney at Law

    ★★★½

    I kinda just love the campiness of this show. Most of the MCU is oversaturated with campiness at this point, but still tries to take itself seriously at the same time and that formula is boring. The writers here just go full-throttle into keeping it a silly show and it mostly works! (Though I really hope they keep this show unique and don't copy this style to everything else)