2021

danherbert danherbert’s year in review

Highest rated films

  • Nightmare Alley

    ★★★★★

  • Titane

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Contagion

    ★★★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★★★

  • Proxima

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • Sparring

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 210 Films watched
  • 17.5 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

Contagion

Jan 1

Most Watched

Avengers: Endgame

twice

Last Film

Nightmare Alley

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
74 films
Action
69 films
Thriller
64 films
Horror
60 films
Sci Fi
60 films
Adventure
53 films
Comedy
40 films
Fantasy
35 films
Crime
26 films
Mystery
18 films
USA
160 films
France
38 films
UK
23 films
Germany
11 films
Canada
11 films
Belgium
9 films
China
5 films
New Zealand
5 films
Italy
4 films
Japan
4 films
English
167 films
French
35 films
Chinese
2 films
Korean
2 films
German
1 film
Cantonese
1 film
Italian
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 8

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

danherbert’s most liked review

The Tomorrow War

The Tomorrow War

★★

There's a good story in here somewhere, but this movie isn't it. There's elements that might have made a captivating and interesting film, but the execution here just feels empty and soulless. Almost no effort is made to make you care about the characters.

I feel like the acting was…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Karen
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Spider-Man: No Way Home
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Canary Effect
Average weighted rating:

3.6

Films danherbert watched in 2021

  • Nightmare Alley
  • Titane
  • Nightmare Alley
  • Bruised
  • Black Christmas
  • Rocky III
  • Sparring
  • Black Christmas
  • The Matrix Resurrections
  • The Animatrix
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Spider-Man: No Way Home
  • Venom: Let There Be Carnage
  • Spider-Man: Far From Home
  • Venom
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Amazing Spider-Man 2
  • The Amazing Spider-Man
  • Lights Out
  • Spider-Man 3
  • Lucky Luke
  • Spider-Man 2
  • Bloody Mallory
  • Spider-Man
  • How I Became a Superhero
  • No Time to Die
  • A Cat in Paris
  • Pépé le Moko
  • The Canary Effect
  • Panic
  • La Bête Humaine
  • Arrival
  • Dune
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Eternals
  • Le Corbeau
  • Double Indemnity
  • Ace in the Hole
  • Le Samouraï
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Ravenous
  • Old
  • The Crimson Rivers
  • Muppets Haunted Mansion
  • Diabolique
  • Halloween Kills
  • Eyes Without a Face
  • Corpse Bride
  • They Came Back
  • Evil Dead
  • Deerskin
  • Army of Darkness
  • Elle
  • Evil Dead II
  • Them
  • The Evil Dead
  • Just a Breath Away
  • Furie
  • Teddy
  • Earth and Blood
  • Kandisha
  • The Swarm
  • The Wicker Man
  • The Wicker Man
  • Jennifer's Body
  • The Haunting
  • The Haunting
  • Karen
  • Malignant
  • Dune
  • The Princess Bride
  • Clueless
  • 9/11: Inside the President's War Room
  • Pretty Woman
  • Office Space
  • 30 Days of Night
  • Liar Liar
  • F9
  • The Fast and the Furious
  • Candyman
  • I Lost My Body
  • Blood Red Sky
  • The Green Knight
  • The Beach House
  • Minari
  • The Suicide Squad
  • Alone
  • 3022
  • The Producers
  • Gunpowder Milkshake
  • Let the Sunshine In
  • Pinocchio
  • Blood Quantum
  • Black Widow
  • Bad Reputation
  • Polaroid
  • Bound
  • Independence Day
  • Jaws
  • The Tomorrow War
  • Air Force One
  • Polyester
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Gaia
  • Drive
  • Batman Begins
  • The Big Lebowski
  • Zombi Child
  • If Beale Street Could Talk
  • I Saw the Devil
  • Raiders of the Lost Ark
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Ocean's Eleven
  • Apollo 13
  • The Martian
  • Oxygen
  • Summertime
  • The Night Eats the World
  • A Quiet Place Part II
  • A Quiet Place
  • Full Metal Jacket
  • Good Morning, Vietnam
  • Edge of Tomorrow
  • Megan Leavey
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • Army of the Dead
  • Stowaway
  • Nomadland
  • Raccoon Valley
  • Money Plane
  • Death Becomes Her
  • Deep Blue Sea
  • The Best Little Whorehouse in Texas
  • The Crazies
  • Mad Max: Fury Road
  • What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine
  • The Lion King
  • Hostile
  • Train to Busan
  • The Devils
  • Avengers: Endgame
  • Mortal Kombat
  • Skyfire
  • Black Panther
  • The Bay
  • I Am a Ghost
  • Death Note
  • Synchronic
  • Willy's Wonderland
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Naked Singularity
  • The Decline of Western Civilization Part III
  • The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years
  • The Decline of Western Civilization
  • Godzilla vs. Kong
  • King Kong vs. Godzilla
  • Godzilla
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Zack Snyder's Justice League
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Captain America: The First Avenger
  • Judas and the Black Messiah
  • Kong: Skull Island
  • Godzilla
  • 13 Going on 30
  • Coming to America
  • WandaVision
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Captain America: Civil War
  • Avengers: Age of Ultron
  • 21 Bridges
  • I Care a Lot
  • Game Change
  • When Harry Met Sally...
  • Leave No Trace
  • Promising Young Woman
  • X-Men: Apocalypse
  • X-Men: Days of Future Past
  • Bliss
  • Heaven Can Wait
  • All the Money in the World
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Groundhog Day
  • The Incredibles
  • Silver Linings Playbook
  • The Woman
  • Offspring
  • Hamlet 2
  • High Life
  • Hardware
  • Malevolent
  • The Number 23
  • Donnie Darko
  • Pretty Things
  • Kung Fu Hustle
  • Star Trek: Insurrection
  • Fast Color

See all 210

World map

Highly rated films danherbert is yet to see

  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Kadaisi Vivasayi
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come from Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons
  • Drive My Car

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more