Daniel has logged 23 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
23
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Strange Case of Yukio Mishima

The Strange Case of Yukio Mishima

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lemon

Lemon

1969
×
★★★
Edit this entry  
15
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Edit this entry  
12
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★
Edit this entry  
01
The Square

The Square

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry