RSS feed for Daniel
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Louis C.K.: 2017

Louis C.K.: 2017

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tales of Two Who Dreamt

Tales of Two Who Dreamt

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Men Who Tread on the Tiger's Tail

The Men Who Tread on the Tiger's Tail

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Roboshark

Roboshark

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Leprechaun: Origins

Leprechaun: Origins

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lion

Lion

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hamlet

Hamlet

1948
×
Read prior review Edit this entry  
15
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Predators

Predators

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Double Impact

Double Impact

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ronaldo

Ronaldo

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rings

Rings

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Cocaine Cowboys

Cocaine Cowboys

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lupin the Third: The Mystery of Mamo

Lupin the Third: The Mystery of Mamo

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry