RSS feed for Daniel

Daniel has logged 49 entries for horror films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Shivers

Shivers

1975
×
★★
Edit this entry  
18
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Purge

The Purge

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
10
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Edit this entry  
21
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Winchester

Winchester

2018
×
★½
Edit this entry  
11
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Nun

The Nun

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Emelie

Emelie

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Friendly Beast

Friendly Beast

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Others

The Others

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Edit this entry  
06
The Bride

The Bride

2017
×
½
Edit this entry  
24
The Crucifixion

The Crucifixion

2017
×
½
Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Cargo

Cargo

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Amityville: The Awakening

Amityville: The Awakening

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★½
Edit this entry  
30
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Veronica

Veronica

2017
×
Edit this entry  
01
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Edit this entry