RSS feed for Daniel

Daniel has logged 85 entries for thrillers.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Signs

Signs

2002
×
★★★
Edit this entry  
01
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Purge

The Purge

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Island

The Island

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★
Edit this entry  
07
Mirage

Mirage

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Searching

Searching

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Identity

Identity

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Edit this entry  
31
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Pi

Pi

1998
×
★½
Edit this entry  
20
Glass

Glass

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Searching

Searching

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Death Note: The Last Name

Death Note: The Last Name

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Based on a True Story

Based on a True Story

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Death Note

Death Note

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
Winchester

Winchester

2018
×
★½
Edit this entry  
11
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry