Daniel88 has logged 174 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Breakheart Pass

Breakheart Pass

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Edit this entry  
20
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
In the House

In the House

2012
×
★★½
Edit this entry  
13
A Summer Dress

A Summer Dress

1996
×
★★★★
Edit this entry  
12
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★
Edit this entry  
05
Sink the Bismarck!

Sink the Bismarck!

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Run Silent, Run Deep

Run Silent, Run Deep

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Widows

Widows

2018
×
★★
Edit this entry  
01
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★½
Edit this entry  
30
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★
Edit this entry  
20
The Long Riders

The Long Riders

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Last Man Standing

Last Man Standing

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★
Edit this entry  
09
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Sand Pebbles

The Sand Pebbles

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry