Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Bastille Day

Bastille Day

2016
×
★★
Edit this entry  
19
Unlocked

Unlocked

2017
×
Edit this entry  
18
The Trip to Greece

The Trip to Greece

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★½
Edit this entry  
12
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Bitter Tea of General Yen

The Bitter Tea of General Yen

1932
×
★★★½
Edit this entry  
29
An Inspector Calls

An Inspector Calls

1954
×
★★½
Edit this entry  
29
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★
Edit this entry  
29
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Edit this entry  
27
Waterloo Bridge

Waterloo Bridge

1940
×
★★★
Edit this entry  
27
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1939
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
★½
Edit this entry  
26
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★½
Edit this entry  
25
Manhattan Melodrama

Manhattan Melodrama

1934
×
★★★
Edit this entry  
25
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1935
×
★½
Edit this entry  
24
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hold Back the Dawn

Hold Back the Dawn

1941
×
★★½
Edit this entry  
23
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★½
Edit this entry  
01
Raffles

Raffles

1939
×
★★½
Edit this entry  
01
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Late Night

Late Night

2019
×
★★
Edit this entry  
31
Onward

Onward

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Hustle

The Hustle

2019
×
Edit this entry  
15
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★
Edit this entry  
12
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
Edit this entry  
11
Hamilton

Hamilton

2020
×
Edit this entry  
10
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Edit this entry  
08
The Toll of the Sea

The Toll of the Sea

1922
×
★½
Edit this entry  
08
One Week

One Week

1920
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Platform

The Platform

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★½
Edit this entry  
29
Q

Q

1982
×
★★½
Edit this entry  
27
Unsane

Unsane

2018
×
★★½
Edit this entry